5 produktów, które zawierają plastik, a tego nie wiesz

plastik w torebkach do herbaty

Pod koniec sierpnia z hukiem ruszyła akcja #stopsucking zniechęcająca do używania plastikowych słomek. Jak często bywa przy takich inicjatywach, pozytywne komentarze mieszają się z falą krytyki. Przeciwnicy akcji zwracają uwagę, że plastikowe słomki, to mniej niż 0,03% jednorazowego plastiku trafiającego do oceanów i zrezygnowanie z nich ma marginalne znaczenie.

Ciężko się nie zgodzić, że borykamy się ze znacznie poważniejszymi problemami, niż używanie plastikowych słomek. Chociażby poziom recyklingu w Polsce, który wynosi ok. 26% jest mało satysfakcjonujący. Jednak, czy nie największym problemem jest brak świadomości o szkodliwości plastiku? W myśl zasady, że wiedza jest jednym z lepszych impulsów do zmiany, mam jednak nadzieję, że podobnych akcji będzie coraz więcej.

A dziś zapraszamy Was do przeczytania zestawienia produktów, które zawierają lub są zrobione z plastiku, a może o tym nie wiecie lub nie pamiętacie na co dzień.

1. Torebki od herbaty

W moim rodzinnym domu od dawna mieliśmy kompost. Jako dziecko zastanawiało mnie, czemu torebki od herbaty wrzucone do niego z czasem nie ulegają rozkładowi. Przecież papier w sprzyjających warunkach powinien się bez problemu rozłożyć.

Szybko przestaliśmy wrzucać zużyte torebki na kompost. Czemu się nie nadają? Bo nie wszystkie są z papieru. Wiele torebek jest częściowo wykonana z plastiku – nylonu lub poliestru, który zawiera toksyczny i rakotwórczy bisfenol (BPA, BPS) oraz niebezpieczne dla zdrowia sole i estry kwasu ftalowego. Chyba nie muszę Wam pisać, że zalewanie plastiku wrzątkiem i picie z niego naparu nie jest najlepszym pomysłem… Oczywiście nie wszystkie torebki zawierają plastik. Niestety w Polsce mało na którym opakowaniu znajdziemy informacje o materiałach, z których zostały wykonane torebki. Alternatywa? Najlepiej kupować dobrą jakościowo herbatę “sypaną”.

 

2. Papierowe kubki

plastik w kubkach na kaweIdziesz do kawiarni, zamawiasz kawę na wynos, dostajesz ją w papierowym kubku – myślisz, że to w sumie całkiem ekologiczne opakowanie – w końcu widzisz znaczek recyklingu. Większość z nas tak myśli, a rzeczywistość niestety nie jest taka różowa. W celu zapewnienia wodooodporności  papier nasycany jest polietylenem, co w standardowym procesie recyklingu czyni kubki właściwie niemożliwymi do przetworzenia. A to ze względu na trudność rozdzielnia papieru i plastiku. Więcej na ten temat przeczytacie w tym artykule.

3. Mikrogranulki w kosmetykach

plastik w kosmetykachPasty do zębów, peelingi do twarzy i ciała – tam je spotkasz. Małe kolorowe kuleczki, które sprawiają wrażenie, że kosmetyk jest nowoczesny i lepiej spełni obietnice z opakowania. Mikrogranulki w kosmetykach to najczęściej nic innego jak plastik, zwykle polietylen. Dlaczego są niebezpieczne – z reguły mają średnicę poniżej 1mm. Taki rozmiar zanieczyszczeń czyni je trudnymi do oddzielenia przez oczyszczalnie ścieków. W efekcie mikroskopijne granulki trafiają do rzek i oceanów, a stamtąd do łańcucha pokarmowego zwierząt. Więcej na ten temat przeczytacie tu.

4. Guma do żucia

plastik w gumie do zuciaCo zapewnia gumie do żucia jej unikalne właściwości? Elastyczność i rozciągliwość – możemy ją długo żuć, a ona się nie rozpuszcza. Często podstawę bazy gumowej stanowią syntetyczne polimery, czyli po prostu plastik. Niestety w gumach do żucia znajduje się więcej szkodliwych substancji, niż większośc z nas przypuszcz – jeśli zaintersował Cię ten temat, to zachęcam Cię do przeczytania tego artykułu.

5. Polar

plastik w polarzeZ uwagi na ograniczone zasoby naturalnych tkanin, przemysł modowy coraz częściej skłania się do wykorzystywania do produkcji ubrań z tworzyw sztucznych. Coraz trudniej w sklepach znaleźć odzież wykonaną z naturalnych tkanin. Żeby nie zamykać naszej listy mało pozytywnymi informacjami, to mam dla Ciebie dobrą i złą wiadomość – tak – polar jest z plastiku, ale można do jego produkcji wykorzystać butelki PET i jest trwały.

Wiedzieliście o tym, że powyższe rzeczy są wykonane z plastiku? Co powinno się jeszcze na niej znaleźć?

Interesujesz się zdrowym stylem życia, ochroną środowiska i redukcją plastiku? Zapisz się do naszego newslettera.

Comments · 2

  1. Słyszałam kiedyś o torebkach do herbaty, ale było to chyba przed tym, jak zapoznałam się z ideą zero waste i ogólnie szkodliwością PET – próbuję właśnie ułożyć plan ograniczenia plastiku w kuchni, więc doszedł kolejny punkt 😉

Dodaj komentarz

*

×
Product added to cart

Brak produktów w koszyku.