25 eko newsów z całego świata, które dodadzą Ci pozytywnej energii na rok 2019

25 eko newsów

Rok 2018 zbliża się ku końcowi. Czytając artykuły, oglądając zdjęcia i filmy pokazujące dewastację naszej planety, popadłyśmy w swego rodzaju “eko depresję”. Plastik nas zalewa, klimat się ociepla, lasy są karczowane, a my samodzielnie nic z tym nie możemy zrobić… Staramy się co prawda żyć eko, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie mamy w tej chwili prawie żadnego wpływu na sytuację ogólną. Bo przecież bez zmian odgórnych nic się w kwestii plastiku czy zanieczyszczenia powietrza nie zmieni. To jest naprawdę przygnębiające. Też tak macie?

Żeby się pozytywnie naładować na rok 2019 zebrałyśmy poniżej 25 eko newsów. Jak się sami przekonacie, wielu rządzących na całym świecie zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji i decyduje się na wprowadzanie bardzo ważnych zmian w celu ochrony środowiska. Mamy ogromną nadzieję, że za ich przykładem w 2019 roku pójdą kolejne miasta i kraje!

1. Zakaz jednorazowych przedmiotów z plastiku w UE

Jeden z najgłośniejszych i najbardziej pozytywnych newsów tego roku. Negocjatorzy z Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich porozumieli się, że terenie UE sprzedaż jednorazowych patyczków higienicznych, sztućców, talerzy, słomek, mieszadełek, kubków i pojemników na żywność z plastiku, będzie niedozwolona od 2021 roku. Ponadto od 2025 roku. kraje UE będą miały obowiązek recyklingu co najmniej 25 proc. butelek PET, a na paczkach papierosów pojawią się specjalne oznaczenia o obecności plastiku i jego szkodliwości dla środowiska.

2. Szwecja banuje mikroplastik w kosmetykach

Mydło, pasta do zębów i inne produkty do pielęgnacji ciała, które są bezpośrednio spłukiwane i zawierają mikroplastik, zostały zakazane w Szwecji. Zakaz wszedł w życie z dniem 1 lipca tego roku. Produkty zakupione w celu magazynowania przed wejściem w życie zakazu mogą być sprzedawane w sklepach do dnia 1 stycznia 2019 roku.

3. Irlandia pierwszym krajem na świecie, który zrezygnował z paliw kopalnych

Krajowy fundusz inwestycyjny Irlandii będzie musiał sprzedać wszystkie inwestycje w węgiel, ropę naftową, gaz i torf tak szybko, jak to możliwe, co ma nastąpić w ciągu najbliższych 5 lat. Nawet kraje uważane za zielone – Norwegia, Islandia, Dania, Szwecja – nie podjęły tak odważnego kroku w kierunku pełnego odejścia od paliw kopalnych. Mamy nadzieję, że decyzja Irlandii skłoni inne kraje do pójścia w jej ślady.

4. Francja chce 100% plastiku poddawać recyklingowi

Rząd Francji planuje szereg zmian. M.in. wprowadzenie podatku, dzięki któremu butelki z plastiku pochodzącego z recyklingu będą we Francji tańsze niż te, które nie pochodzą z recyklingu. Poziom 100% recyklingu ma zostać osiągnięty do 2025 roku.

5. Zakaz halogenowych żarówek w UE

W celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i rachunków za energię żegnamy w UE halogenowe żarówki. Zakaz ich produkcji i sprzedaży obowiązuje od 1 września. Mają je zastąpić LED-y, które zużywają pięć razy mniej energii.

6. W Szwecji otworzono pierwszą na świecie elektryzowaną drogę

Około 2-kilometrowa kolej elektryczna została wbudowana w drogę publiczną w pobliżu Sztokholmu. Ładuje ona akumulatory samochodów osobowych i ciężarowych jadących po niej. Rządowa agencja drogowa opracowała już krajową mapę przyszłej rozbudowy. Celem Szwecji jest osiągnięcie niezależności od paliw kopalnych do 2030 roku.

Kalifornia, USA. Foto: Matt Sylvester / Unsplash

7. Kalifornia chce 100% czystej energii do 2045 roku

Stan Kalifornia jest piątą, co do wielkości gospodarką na świecie i jest uważany za pioniera w dziedzinie ochrony klimatu. Gubernator Jerry Brown podpisał w tym roku ustawę, która zobowiązuje Kalifornię do całkowitego pokrycia potrzeb energetycznych amerykańskiego zachodniego wybrzeża z odnawialnych źródeł energii do 2045 roku.

8. Maui banuje opakowania ze styropianu

Chodzi o białe pojemniki używane do pakowania żywności i nalewania kawy, które stosowane są w niemalże każdym lokalu na Hawajach. Maui jest drugą co do wielkości wyspą Hawajów. Zakaz wchodzi w życie 31 grudnia 2018 roku.

9. Madryt utworzył strefę niskoemisyjną w centrum miasta

Starsze samochody, które powodują zanieczyszczenie powietrza, będą objęte zakazem wjazdu do strefy mierzącej 4,7 km². Celem jest zmniejszenie poziomu dwutlenku azotu o 23% do 2020 roku i odciążenie miasta z korków.

10. Nowe przepisy dotyczące jakości wody pitnej w UE

Parlament Europejski zaostrzył w tym roku maksymalne limity dla niektórych zanieczyszczeń, takich jak ołów czy szkodliwe bakterie i wprowadzono monitoring poziomu mikroplastiku. Lepsza jakość wody z kranu + więcej darmowych fontann w miejscach publicznych = więcej oszczędności dla rodzin i mniej plastikowych butelek.

11. Islandia banuje plastik

Ministerstwo Środowiska Islandii powołało specjalny zespół, który opracował plan na zmniejszenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych. Program składa się z 18 kroków i zakłada, że od 1 stycznia 2020 roku ze sklepów mają zniknąć plastikowe kubki, naczynia, słomki i kosmetyki zawierające mikroplastik. Rok później wycofane zostaną plastikowe torebki.

12. Zakaz używania plastikowych toreb na Węgrzech

Dzięki opłacie za foliówki wprowadzonej w 2012 roku Węgry zredukowały zużycie toreb plastikowych z 160-170 sztuk na mieszkańca do 80. W październiku tego roku węgierski rząd ogłosił całkowity zakaz stosowania toreb foliowych od 2021 roku w celu ochrony planety.

25 pozytywnych newsów
Boracay, Filipiny. Foto Ramon Kagie / Unsplash

13. Plaża Boracay została zregenerowana

Boracay, jedna z wysp należących do Filipin, była uważana przez długi czas za raj na Ziemi. Jednak przez ostatnie lata turyści, hotelarze i mieszkańcy wyspy doprowadzili na niej do katastrofy ekologicznej. W kwietniu tego roku prezydent Rodrigo Duterte zamknął Boracay na 6 miesięcy by posprzątać plażę i zmodernizować infrastrukturę. W październiku Boracay została ponownie otwarta dla turystów. Nowe zasady to m.in. zakaz spożywania alkoholu, używania plastikowych kubeczków, sztućców, słomek i surowe kary za śmiecenie.

14. Niemcy ogłosiły 5-punktowy plan walki z plastikiem

Obejmuje on m.in. unikanie zbędnych produktów i opakowań z tworzyw sztucznych, zmianę opakowań na bardziej przyjazne dla środowiska i zwiększenie recyklingu tworzyw sztucznych z 36% do 63% do 2022 roku. Ponadto od stycznia 2019 roku wchodzą w życie nowe zasady ograniczające ilość plastiku w opakowaniach. Zostanie wprowadzona tzw. opłata recyklingowa naliczana w zależności od liczby i rodzaju stosowanych opakowań.

15. W Australii zanotowano 80-procentowy spadek zużycia foliówek

Stało się tak dzięki dwóm największym sieciom supermarketów – Coles i Woolworths – które latem tego roku po prostu przestały oferować jednorazowe torebki plastikowe.

16. Zakaz faszerowania antybiotykami zdrowych zwierząt w UE

Nadużywanie antybiotyków w rolnictwie trwa od dziesięcioleci z powodu zatłoczenia i złych warunków, w jakich hodowane są zwierzęta. Parlament Europejski wreszcie ogłosił stanowcze STOP dla bezsensownego faszerowania antybiotykami zdrowych zwierząt. Zakaz będzie obowiązywał od 2022 roku.

17. Mediolan zasadzi 3 miliony nowych drzew do 2030 roku

Z szacunków wynika, że pozwoli to na pochłonięcie dodatkowych pięciu milionów ton CO2 rocznie! Ponadto zredukowana zostanie emisja szkodliwych drobnych cząstek stałych i temperatura w mieście się zmniejszy.

18. Raje turystyczne zakazują kremów do opalania

Po Hawajach na wprowadzenie zakazu zdecydowało się też Palau. Wyspiarskie państwo położone między Filipinami a Papuą Nową Gwineą nie pozwala handlarzom na sprzedawanie kremów zawierających takie substancje jak parabeny, oksybenzon czy oktokrylen, które przyczyniają się do wymierania raf koralowych. Grzywny mogą sięgać nawet 1000 dolarów i będą nakładane najwcześniej w 2020 roku, kiedy nowe przepisy wejdą w życie.

19. W Krakowie powstanie strefa czystego transportu

Miasto chce w ten sposób ograniczyć emisje zanieczyszczeń komunikacyjnych m.in. pyłów i tlenków azotu oraz zmniejszyć natężenie ruchu samochodowego. Strefa czystego transportu będzie testowana przez pół roku i jeśli się sprawdzi, będzie wprowadzona na stałe.

25 pozytywnych newsów
Foto Angela Benito / Unsplash

20. Pakistan planuje posadzić 10 miliardów drzew

Dwa lata temu Imran Khan, ówczesny polityk, którego partia rządziła prowincją, uruchomił program “Billion Tree Tsunami”. W całym regionie posadzono wtedy setki tysięcy drzew, praktycznie wymazano przemyt drewna i rozkwitł przemysł chałupniczy. Dziś Khan jest premierem Pakistanu, a jego nowy rząd postawił sobie nowy cel posadzenia aż 10 miliardów drzew.

21. Przyjęto pakiet katowicki na COP24

Tegoroczny szczyt klimatyczny w Katowicach był kontrowersyjny. Nasz kraj jako gospodarz pokazał się z nienajlepszej strony (np. prezydent Duda ogłosił, że węgiel nie szkodzi klimatowi), a ekolodzy podsumowują COP24 jako “szczyt straconych ambicji”. Niemniej jednak udało się przyjąć pakiet katowicki, czyli wytyczne do realizacji porozumienia paryskiego z 2015 r. Ponadto podczas szczytu Bank Światowy zadeklarował, że w ciągu pięciu lat podwoi finansowanie działań na rzecz klimatu, 23 polskie miasta przystąpiły do platformy NAZCA, która wspiera w podejmowaniu ekologicznych inicjatyw, a Żywiec Zdrój zapowiedział recykling butelek PET na poziomie 90% do 2025 roku.

22. Dania ogłosiła plan redukcji plastiku

Strategia obejmuje 27 inicjatyw, które skupiają się na zmniejszeniu ilości odpadów z tworzyw sztucznych w przyrodzie, w spalarniach oraz zwiększeniu poziomu recyklingu. W planach jest też wprowadzenie zakazu stosowania cienkich plastikowych toreb.

23. Luksemburg wprowadzi darmowy transport publiczny

Korki w Luksemburgu należą do najgorszych na świecie. Jaki sposób ma na nie rząd? W przyszłym roku zlikwiduje opłaty za korzystanie z tramwajów, pociągów i autobusów.

24. Bali wprowadza zakaz jednorazowych tworzyw sztucznych

Zakazane zostaną m.in. torby na zakupy, styropian i słomki. Nowe zasady ogłosił gubernator Bali Wayan Koster. Jego celem jest zmniejszenie ilości tworzyw sztucznych w morzach na Bali o 70% w 2019 r.

25. W czterech miastach można płacić za transport plastikiem

Pekin ma specjalny biletomat na stacjach metra, który przyjmuje plastikowe butelki jako środek płatności. W indonezyjskim mieście Surabaya autobusy przyjmują plastikowe butelki zamiast gotówki. W Stambule plastikowe odpady można wymieniać na kredyt na karcie miejskiej. A w Sydney istnieje system, w którym mieszkańcy w zamian za recykling otrzymać mogą nagrody, takie jak bilety do kina lub bilety autobusowe. Jak te rozwiązania sprawdzają się w akcji możecie obejrzeć w tym video 🙂

 

I jak? Udało nam się naładować Was choć trochę pozytywizmem na nadchodzący rok 2019? Który z powyższych eko newsów jest Waszym zdaniem najważniejszy lub dający najwiecej energii i nadziei na przyszłość?

 


 

Interesujesz się zdrowym stylem życia, ochroną środowiska i redukcją plastiku? Zapisz się do naszego newslettera.

 

Comments · 1

Dodaj komentarz

*

×
Product added to cart

Brak produktów w koszyku.