Smog – jak się przed nim chronić?

sansevieria - roślina oczyszczająca powietrze ze smogu

Sezon smogowy zaczął się na dobre. Coraz częściej jesteśmy w stanie zauważyć smog gołym okiem. Większość z nas zadaje sobie pytanie, jakie mogą być jego negatywne skutki i czy możemy ich uniknąć? Przyczyn powstawania smogu jest wiele, a zlikwidowanie ich wymaga czasu. Jest jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić, żeby chronić się przed smogiem i zmniejszyć jego negatywny wpływ na zdrowie Twoje i Twojej rodziny.

Alarm smogowy – monitoruj stan powietrza

Żeby móc chronić się przed smogiem, musisz wiedzieć kiedy stan powietrza jest zły. Dlatego bardzo zachęcam Cię do zainstalowania sobie aplikacji, która na bieżąco będzie Cię informować o stanie powietrza w okolicy. Obecnie używam Air Quality, wcześniej korzystałam z Kanarka, jednak utracił on dostęp do danych do wielu stacji pomiarowych. Większość aplikacji daje możliwość ustawienia alertów, które dadzą nam znać kiedy zawartość szkodliwych cząsteczek przekroczy niebezpieczny poziom w naszej okolicy. Kiedy wiemy, że zanieczyszczenie powietrza jest duże, najlepiej powstrzymać się od długiego przebywania na „świeżym” powietrzu lub skorzystać z maseczki antysmogowej.  

Dbaj o powietrze w mieszkaniu

Badania pokazują, że często powietrze w naszych domach, czy biurach nie jest najlepszej jakości. Poza zanieczyszczeniami dostającymi się z zewnątrz (jak np. smog) na stan powietrza mają również czynniki wewnętrzne. Najczęstszym zanieczyszczeniem powietrza w pomieszczeniach są lotne związki organiczne. Ich źródłem mogą być na przykład drukarki, skanery, kleje (np. wykorzystywane w meblach), tapicerka, wykładziny dywanowe, środki czyszczące, dym tytoniowy, czy uboczne produkty spalania z pieca lub kominka. A to tylko część trucicieli… Jeśli chcesz bardziej zgłębić ten temat, to koniecznie poczytaj o syndromie chorego budynku (The sick building syndrome – SBS)

Żeby poprawić jakość powietrza w mieszkaniu pamiętaj o regularnym wietrzeniu wnętrz (oczywiście, kiedy stan powietrza na zewnątrz jest dobry). Najlepiej jest otworzyć okna na oścież na ok. 10 min, tak żeby stworzyć przeciąg.  Każde pomieszczenie najlepiej wietrzyć oddzielnie. Do tego dbaj o odpowiednią temperaturę (19-23 C) i optymalny poziom wilgotności (40-70%). Szczególnie zimą staraj się nie rozkręcać za mocno kaloryferów. Warto posiadać rośliny, które zarówno pomogą w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności, jak również mogą oczyścić powietrze – więcej na ten temat poniżej.

Rośliny na smog

Czy wiesz, że rośliny efektywnie usuwają zanieczyszczenia z powietrza? Dzięki NASA wiemy dokładnie, które gatunki najlepiej sprostają temu zadaniu! Po przebadaniu dużej grupy roślin wybrano te, które mają największy wpływ na czystość chemiczną powietrza. Rekordzistami okazały się dracena odwrócona i chryzantema wielkokwiatowa. Więcej na ten temat przeczytacie w tym artykule. Zachęcam Cię również do obejrzenia prezentacji Kamal Meattle na temat „hodowania świeżego powietrza”, którą wygłosił na TED. Ja już mam w domu sansewierie i dracenę, niedługo planuję kupić epipremnum złociste 🙂

Kup oczyszczacz powietrza

Jeśli smog w Twojej okolicy utrzymuje się przez długi czas warto rozważyć zakup oczyszczacza powietrza. Jak dużo zanieczyszczeń dostanie się do wnętrza zależy od szczelności okien, czy rodzaju wentylacji. Smog w Warszawie utrzymuje się właściwie przez całą zimę. Od zeszłego roku mam w domu Xiaomi Mi Air Purifier 2 i muszę przyznać, że naprawdę można poczuć różnicę w jakości powietrza –  szczególnie, jeśli ktoś, tak jak ja, jest alergikiem.

Pieszczotliwie mówimy o nim R2D2 – tak nazwaliśmy go w aplikacji, która nim steruje (fani Gwiezdnych Wojen zrozumieją ;)). Trochę się obawialiśmy, czy nie będzie zbyt hałasował, ale przy trybie pracy „noc” naprawdę prawie go nie słychać. Chyba główną jego wadą jest brak aplikacji w języku polskim – choć dla nas, to akurat nie jest problem.

Noś maskę antysmogową

Jeśli pomimo utrzymującego się smogu musisz spędzić więcej czasu na zewnątrz, to warto rozważyć zakup maseczki przeciwsmogowej. Na rynku jest bardzo duży wybór różnych modeli, warto dokładnie przeczytać jaki filtr został zastosowany w wybranej maseczce. Ważne jest, żeby maska dobrze przylegała do twarzy, a filtr był wymieniany regularnie. Dla osób, które nie do końca czują się komfortowo w maseczce ciekawym rozwiązaniem może być szalik antysmogowy. W wyborze maseczki antysmogowej może pomóc publikacja UOKIKu. Znajdziesz tam zestawienie skontrolowanych półmasek, jaki i przewodnik dla konsumentów.

A jak Ty chronisz się przed smogiem?

Powyższy wpis skupia się na minimalizowaniu wpływu smogu na zdrowie. Musimy jednak pamiętać, że przeciwdziałanie przyczynom smogu powinno być priorytetem – ale to temat na osobny wpis.

Źródła: NASA, TED, UOKiK, NCBI

 

Interesujesz się zdrowym stylem życia, ochroną środowiska i redukcją plastiku? Zapisz się do naszego newslettera.

 

Comments · 1

  1. Niedługo przeprowadzam się do większego miasta i już hoduję draceny i skrzydłokwiaty, żeby zabrać je ze sobą. 😉 Maskę antysmogową też kupię. Może niektórzy pukną się w głowę, ale jestem z małego miasta, jestem przyzwyczajona do wsi i lasów i oddychanie smogiem jest dla mnie wręcz niemożliwe, od razu mnie “zatyka” i się krztuszę.

Dodaj komentarz

*

×
Product added to cart

Brak produktów w koszyku.