Zero waste w pracy – 11 praktycznych porad dla pracowników

zero waste w pracy

Jedną trzecią dorosłego życia spędzamy w pracy. A czasem nawet więcej. Dlatego o środowisko warto dbać nie tylko w domu, ale również i w biurze. Specjalnie w tym celu stworzyłyśmy listę praktycznych porad, która pomoże Ci, żyć w duchu zero waste również w pracy. Wierzymy w skuteczność małych kroków, dlatego zmiany polecamy – jak zawsze – wprowadzać stopniowo i z rozsądkiem. Żeby ułatwić Ci wdrażanie naszych wskazówek, przygotowałyśmy specjalną checklistę, z przypomnieniem najważniejszych punktów z tego artykułu. Możesz ją pobrać po zapisaniu się do naszego newslettera i zaglądać do niej dla przypomnienia i mierzenia swoich postępów.

Wybieraj ekotransport do pracy

Sposób w jaki codziennie dostajesz się do pracy naprawdę ma znaczący wpływ na środowisko. Jeśli jesteś tym szczęśliwcem, który mieszka poniżej 2 km od biura, to szczerze Ci zazdrościmy i mamy nadzieję, że do pracy chodzisz na piechotę. W innym wypadku postaw na rower, dzięki któremu omijając korki dostaniesz się do prace ale i zadbasz o kondycję fizyczną. Jeśli mieszkasz naprawdę daleko od pracy wybierz transport publiczny, zyskasz dzięki temu dodatkowy czas np. na czytanie książek, wiadomości czy nawet oglądanie filmów. Jeśli nie jesteś w stanie zrezygnować z samochodu, to spróbuj umawiać się na wspólne dojazdy do pracy z sąsiadami. Więcej na temat ekologiczności transportu pisałyśmy w artykule o eko podróżach.

Przygotowuj własny zero waste lunch

Zamawiane jedzenie z reguły jest zapakowane w plastik lub opakowania, które trudno jest przetworzyć lub użyć ponownie.  Lunch w duchu zero waste najlepiej przygotować samodzielnie. Jeśli jednak nie masz na to czasu, to przejdź się do pobliskiej restauracji i zjedz w niej coś na miejscu. Możesz też poprosić o zapakowanie jedzenia na wynos do Twojego pojemnika.

Noś własną wielorazową butelkę

Możesz ją zawsze łatwo uzupełnić i zabierać ze sobą. To szczególnie ważne, jeśli w Twoim biurze woda jest dostępna w plastikowych butelkach. Przypominamy, że w Polsce kranówka w znaczącej większości miejsc jest zdatna do picia. Jeśli zastanawiasz się jaką butelkę wielorazową wybrać, to przygotowałyśmy oddzielny artykuł na ten temat.

Unikaj jednorazowych naczyń i sztućców

W większości miejsc pracy pracownicy mają do swojej dyspozycji wielorazowe naczynia i sztućce. Jeśli w Twoim miejscu używa się jednorazowej zastawy, to po pierwsze napisz do odpowiedniego działu w firmie, że używanie wielorazowych naczyń jest nie tylko lepsze dla środowiska, ale również tańsze. A po drugie przynoś ze sobą własne naczynia i sztućce do czasu, aż firma sama nie zrewiduje swojej polityki w tym zakresie.

Segreguj śmieci w biurze i zachęcaj do tego współpracowników

Prawidłowa segregacja zwiększa szansę na to, że dany surowiec zostanie przetworzony i ponownie wykorzystany. Z doświadczenia wiemy, że na koszach warto nakleić instrukcję co powinno do niego trafić. Czasami współpracownicy nie mają złych intencji wrzucając odpady do nieodpowiednich pojemników, po prostu nie mają na ten temat wystarczającej wiedzy. Jeśli w Twoim biurze nie segreguje się śmieci, to zachęcamy Cię ponownie do kontaktu w tej sprawie z odpowiednim działem. Możesz też rozpocząć małe działania na własną rękę, jak na przykład przygotowanie odpowiedniego pojemnika na zużyty papier.

kosze do segregacji

Drukuj tylko to, co konieczne

Zanim cokolwiek wydrukujesz, zastanów się, czy jest to na pewno niezbędne. Przykładowo faktury reguły można wysyłać w wersji elektronicznej. Jeśli już musisz coś wydrukować, to zawsze wybieraj opcję drukowania na obu stronach papieru lub na arkuszach już zadrukowanych z jednej strony.

Oszczędzaj energię

Podobnie jak w domu, gaś światło kiedy nie ma Cię w pomieszczeniu, zwracaj uwagę, czy w kontakcie nie ma podłączonych nieużywanych ładowarek, a latem ograniczaj używanie klimatyzatora.

Przestań korzystać z jednorazowych baterii

Baterie nie dość, że są drogie, to są też bardzo szkodliwe dla środowiska, szczególnie jeśli nie zostaną odpowiednio zutylizowane. Ich zużycie można w prosty sposób ograniczyć, inwestując w tzw. akumulatorki, czyli baterie wielorazowe. Po rozładowaniu można je ponownie naładować podłączając je do prądu. W Twoim biurze nadal używane są jednorazowe baterie? Zaproponuj przejście na baterie nadające się do ładowania.

Przedłużaj życie elektroniki, kiedy tylko to możliwe

Naprawdę nie ma potrzeby zmieniać telefonu, czy komputera co dwa lata, a słyszałyśmy, że w niektórych firmach to standard. Jeżeli Twój sprzęt wciąż dobrze się sprawuje, to nie wymieniaj go na nowy. Dbaj o niego, regularnie konserwuj, a w przypadku usterek w pierwszej kolejności staraj się naprawiać, nie wyrzucać.

zero waste naprawy

Dziel się rzeczami w pracy

Warto pomyśleć o stworzeniu w biurze miejsca, w którym można się wymienić ze współpracownikami niechcianymi przedmiotami. Do takiego celu wystarczy półka lub niewielki regał. Słyszałyśmy również o specjalnie oznaczonych półkach w firmowej lodówce, na których można zostawić jedzenie, którym chcecie się podzielić ze współpracownikami.

Bądź trendsetterką zero waste w pracy

Miej odwagę być przykładem. Wiemy, że życie zgodnie z zasadami zero waste często oznacza drogę pod prąd. Czasami możesz się spotkać z ciekawskimi lub zaskoczonymi spojrzeniami współpracowników. Nie zniechęcaj się jednak. Pamiętaj, że kropla drąży skałę, a Twoje codzienne, nawet małe działania mają znaczenie. A jeśli masz ochotę pójść o krok dalej, odważ się i zorganizuj warsztaty na temat zero waste w Twoim miejscu pracy!

Które ze powyższych porad już stosujesz, co byś do niej dodała? Co pracodawcy mogliby zrobić, żeby Twoja firma była bardziej zero waste? Daj znać w komentarzach!

 

 


Żeby ułatwić Ci wprowadzanie zmian less waste w życie, przygotowałyśmy siedem checklist do ściągnięcia. Podzieliłyśmy je tematycznie na zakupy, kuchnię, łazienkę, dom, wakacje i pracę. Są one dostępne dla wszystkich osób zapisanych do naszego tygodniowego newslettera Waste Less.

Chcesz checklisty? Zapisz się teraz, a my wyślemy Ci pdf z poradami w mailu powitalnym.

checklisty less waste

Dodaj komentarz

*

×
Product added to cart

Brak produktów w koszyku.