Eko wakacje, czyli jak dbać o środowisko podczas podróży

Eko wakacje w duchu less waste

Wszyscy lubimy wakacje. To czas, w którym odpoczywamy, zwiedzamy, spędzamy czas z rodziną, ładujemy akumulatory. Niestety z turystyką wiążą się też poważne problemy, takie jak wyczerpywanie się lokalnych zasobów naturalnych, zanieczyszczenie powietrza, namnażanie się odpadów czy utrata naturalnych siedlisk. Każdego roku na świecie porusza się 1 miliard turystów. To ok. 30 na sekundę! Na pewno słyszałaś o katastrofie ekologicznej plaży Boracay na Filipinach, która doprowadziła do jej zamknięcia, albo o problemach z ogromnym napływem turystów, z którym boryka się Wenecja. Nie bądźmy obojętni na te zjawiska i starajmy się tak planować nasze podróże, by były możliwie przyjazne dla środowiska i lokalnych mieszkańców. Poniżej zebrałyśmy praktyczne wskazówki, jak spędzić eko wakacje i dodatkowo przygotowałyśmy checklistę, żeby ułatwić Ci ich wprowadzanie.

Ekologiczny środek transportu

Turystyka przyczynia się do ponad 5 procent globalnej emisji gazów cieplarnianych, z czego 90 procent przypada na transport. Dlatego najlepiej byłoby podróżować do miejsc możliwie najmniej oddalonych od adresu zamieszkania i dostać się do nich na piechotę lub rowerem. O ile wybierasz się na działkę za miasto, to możesz takie rozwiązanie rozważyć, ale spacer do innego kraju może być trudniejszy 😉 Wiemy, że takie idealistyczne podejście jest mało realne. To, co jest możliwe, to wybieranie środków transportu, które emitują mniej gazów cieplarnianych, czyli mają tak zwany mniejszy ślad węglowy. Pod tym względem podróż pociągiem wypada lepiej, niż samolotem, a transport autobusem lepiej niż samochodem. Warto o tym pamiętać planując podróż.

Jak widzisz na grafice latanie samolotem jest najbardziej nieekologiczne. Szczególnie szkodliwe są loty na krótkich dystansach, bo start i lądowanie wymagają dużo większego zużycia energii. Jeśli nie masz innego wyjścia i musisz lecieć samolotem, możesz swoje “CO2-winy” odkupić. Istnieje możliwość zbilansowania wyprodukowanych gazów cieplarnianych, wykupując tak zwany “carbon offset lub sadząc kilka drzew w swojej okolicy.

Telefon z internetem, mapą i biletem

W większości środków transportu wystarczy okazać bilet w wersji online, ale wciąż niewiele osób z tego korzysta. A przecież kupowanie biletu przez internet to nie tylko oszczędność papieru, ale i czasu spędzonego w kolejce na dworcu. Wyjątkiem są niektóre międzynarodowe połączenia pociągowe, dlatego lepiej sprawdzić czy bilet online jest dostępny przed wyruszeniem w podróż. O czym jeszcze musisz pamiętać? O naładowaniu telefonu i wzięciu ze sobą powerbanka. Na telefonie z łatwością można też sprawdzić mapę. Jeśli nie chcesz zużywać transferu danych, to Google Maps ma możliwość zapisania wybranych fragmentów mapy, z których można korzystać w trybie offline. Wiedziałaś o tym?

Photo by KAL VISUALS on Unsplash

Wielorazowa butelka i / lub kubek na napoje

Własna butelka na wodę to “must have” w podróżowaniu less waste. Uchroni Cię przed wyprodukowaniem znacznej ilości śmieci. Jeśli nie masz ograniczeń w bagażu, to polecamy wziąć nie tylko butelkę, ale również kubek lub termos na ciepłe napoje. Będziesz mogła go uzupełnić świeżą kawą czy herbatą gdziekolwiek będziesz. To szczególnie praktyczne podczas jazdy samochodem. Być może tego jeszcze nie wiesz, ale podróżując samolotem bez problemu możesz zabrać ze sobą wielorazową butelkę. Pamiętaj tylko, że w czasie kontroli bezpieczeństwa musi być pusta. Na coraz większej liczbie lotnisk dostępne są specjalne źródełka z wodą pitną. Ich lista dostępna jest na stronie wateratairports.com. Jeśli zastanawiasz się jaką butelkę wybrać, to przypominamy, że mamy na ten temat oddzielny wpis.

Opakowania na własny prowiant

Gorąco zachęcamy Cię do przygotowania własnego jedzenia na podróż. Pozwoli Ci to uniknąć śmieciowego jedzenia i niepotrzebnego plastiku. Szczególnie na dworcach i lotniskach jesteśmy z każdej strony “atakowani” przetworzonymi produktami w plastiku jednorazowego użytku. Zaczynając od pojedynczo pakowanych bułeczek czy kanapek, po plastikowe talerzyki i sztućce. W dodatku jedzenie i napoje na dworcach i lotniskach są bardzo drogie! Dlatego my zawsze rezerwujemy ok. 20 minut na przygotowanie prowiantu. Trzeba co prawda wcześniej wstać, ale ten wysiłek się opłaca. W co najlepiej zapakować prowiant? Możliwości jest kilka w zależności od upodobań. Może to być lunch box ze stali nierdzewnej lub bezpiecznego tworzywa, woskoowijka lub szczelnie zakręcany słoik. My na eko wakacje zabieramy ze sobą zawsze lekkie, zamykane pudełko, które można wykorzystać również w trakcie wyjazdu jako pojemnik na ciasto z piekarni lub do zapakowania resztek posiłku w restauracji. Do prowiantowego wyposażenia przydadzą się też sztućce. Najpraktyczniejszą opcją będzie łyżkowidelec lub lekkie sztućce bambusowe. Zamiast kupować nowe gadżety możesz też po prostu zabrać ze sobą łyżkę, którą uda Ci się zjeść prawie każdy posiłek.

Photo by Superkitina on Unsplash

Eko kosmetyczka prawie bez plastiku

W temacie kosmetyków najważniejsze jest chyba to, by ich nie zapomnieć. W ten sposób unikniesz konieczności kupowania konwencjonalnych produktów “na szybko”. Najprostszym sposobem jest zrobienie listy rzeczy do spakowania i sprawdzenie jej przed wyjściem. Sukces gwarantowany! Co jest na naszej liście kosmetyków do zabrania w podróż? Szampon i mydło w kostce, bambusowa szczoteczka i pasta do zębów w tabletkach, wielorazowe płatki do demakijażu. Ekologiczny dezodorant i krem w szklanym opakowaniu można wziąć ze sobą w całości, lub przełożyć część do innego, lekkiego opakowania. Na liście mamy też oczywiście wielorazową maszynkę do golenia. Ale uwaga! Nie można jej przewozić w bagażu podręcznym podróżując samolotem. Plastikowym wyjątkiem w naszej wakacyjnej kosmetyczce jest “kolorowka”. Mamy co prawda oczy szeroko otwarte w poszukiwaniu dobrego tuszu do rzęs w ekologicznym opakowaniu, ale jeszcze takiego nie znalazłyśmy.

Biodegradowalny filtr przeciwsłoneczny

Niezbędnym kosmetykiem podczas wakacji, choć zawsze zapakowanym w plastik, jest krem z filtrem. Jednak jego opakowanie nie jest największym problemem. Wraz z rosnącą liczbą plażowiczów co roku do podwodnego świata docierają tony toksycznych filtrów przeciwsłonecznych, które powodują zanieczyszczenie, wzrost temperatury i zakwaszenia wody, które to prowadzą do chorób, deformacji i wymierania raf koralowych. Z tego powodu na Hawajach, w Meksyku i na Arubie ogłoszono zakaz stosowania nieulegających biodegradacji kremów z filtrem. Dlatego przy zakupie kolejnego kosmetyku na słońce przeczytaj dokładnie skład i upewnij się, że jego stosowanie nie zaszkodzi ani Twojej skórze ani istotom żyjącym w morzu. Obszerny artykuł na ten temat znajdziesz na blogu Ograniczam się.

Wielorazowa torba i woreczki

Wielorazowa torba to kolejne zero waste “must have” na co dzień, jak i na eko wakacje. Nigdy nie wiadomo na co dokładnie, ale prawie zawsze się przydaje i pozwala uniknąć foliówek. Torbę można ewentualnie zastąpić plecakiem, jeśli masz ograniczoną ilość miejsca. Materiałowe woreczki czy siatki przydadzą się na zakupach na targu i w sklepie bez opakowań. Można ich też użyć do oddzielenia brudnych ubrań.  

Ekologiczny nocleg

Hotele nie należą niestety do obiektów przyjaznych dla środowiska. Zużywają mnóstwo energii, wody i produkują ogromne ilości śmieci. Jeśli podróżujesz po Europie i zależy Ci na tym, by Twoje miejsce noclegowe było eko, możesz wybrać hotel oznaczony The EU Ecolabel (zwanym też Stokrotką). To certyfikat, który w 1992 r. stworzyła Komisja Europejska, by wyróżnić przedsiębiorstwa starające się zmniejszyć swój wpływ na środowisko. Żeby otrzymać logo Stokrotki obiekty muszą spełnić wiele warunków m. in. co najmniej w 40% posiadać żarówki energooszczędne klasy A, korzystać z systemów automatycznie wyłączających klimatyzację i światło, co najmniej 50% energii elektrycznej musi pochodzić z odnawialnych źródeł energii. Listę hoteli i kempingów posiadających The EU Ecolabel znajdziesz tutaj.

Zużycie zasobów i produkcję śmieci będziesz mieć we własnych rękach, jeśli zdecydujesz się na rezerwację noclegu przez Airbnb. Tylko pamiętaj, by wybierać mieszkania, które zgodnie z pierwotną misją portalu naprawdę wynajmowane są przez osoby prywatne. Niestety w miejscach typowo turystycznych wiele osób kręci biznes na Airbnb, przez co w miastach brakuje dachu nad głową dla mieszkańców, a ceny nieruchomości eksplodują. Więcej na ten temat możesz przeczytać na przykład w tym artykule.

Niebanalny nocleg blisko natury, w stylu slow możesz znaleźć na platformie Slowhop. Nie mają co prawda (jeszcze?) kategorii zero waste, ale za to można filtrować obiekty, które posiadają w ofercie “lokalne produkty” lub np. jedzenie “wegetariańskie, wegańskie, dla alergików”. Redakcja portalu prezentuje miejsca piękne i prowadzone przez gospodarzy z prawdziwą pasją.

Hotelowe zasady less waste

Jeśli już nocujesz w hotelu, zacznij od prostego sposobu na oszczędzanie wody oraz energii i korzystaj z jednego zestawu ręczników podczas pobytu. Na pewno kojarzysz informacje na ten temat w łazienkach hotelowych. Jeśli masz ze sobą własne kosmetyki nie ma sensu korzystać z jednorazówek dostępnych w hotelu. Najlepiej odstaw je w bezpieczne miejsce i przed wyjazdem zostaw obsłudze karteczkę z informacją, że ich nie użyłaś. Bądź też less waste podczas śniadania i jeśli jest taka możliwość nie jedz jednorazowo porcjowanych produktów (np. miodu, pieczywa, dżemów czy masła).

Przemyślane pamiątki

Słyszałaś o zasadzie: „take nothing but pictures, leave nothing but footprints”? Chodzi w niej o to, by w miejscu, do którego podróżujemy, nie zostawiać po sobie śmieci i nie zabierać żadnych elementów krajobrazu, np. skał, roślin itp. My odradzamy też zabieranie ze sobą produkowanych masowo pamiątek, tzw. „chińszczyzny”. Są one najczęściej brzydkie, słabej jakości i nie mają nic wspólnego z miejscem, które odwiedzamy. Kupowaniem takich produktów wspieramy fabryki, w których ludzie pracują za głodowe stawki. Jeśli chcesz kupić pamiątki, wybieraj te produkowane z lokalnych zasobów przez mieszkańców danego miasta czy kraju.  

Napoje bez słomki

Dzięki zeszłorocznej akcji #suckingsucks ponad 500 pubów i restauracji zrezygnowało ze zbędnego plastiku. Można powiedzieć, że korzystanie ze słomki stało się w naszym kraju passé. Mimo to plastikowe rurki nadal są używane i będą obecne w Europie najpóźniej do 2021 roku. Dlatego w jakimkolwiek zakątku świata będziesz, czy w hotelowej restauracji czy w barze na mieście, zamawiając napój czy ulubionego drinka nie zapomnij powiedzieć “poproszę bez słomki”.

  • Po angielsku – No straw, please.
  • Po niemiecku – Kein Strohhalm, bitte.
  • Po włosku – Niente cannuccia, per favore.
  • Po francusku – Pas de paille, s’il vous plaît.

Wprowadzając powyższe zmiany podczas tegorocznych wakacji, nie zwalczymy co prawda wszystkich problemów wiązanych z turystyką, ale z pewnością zmniejszymy ogólny wpływ naszej własnej podróży na środowisko. Jeszcze większy efekt osiągniemy, przekazując te porady dalej, by jak najwięcej osób w sezonie letnim było choć trochę less waste. Tak więc nie wahaj się i prześlij ten artykuł dalej. I jeśli znasz inne sposoby na eko wakacje i marnowanie mniej podczas podróży, podziel się nimi w komentarzu.

Produkty, który mogą Ci się przydać w podróży.

eko produkty

 

1. Szczoteczka bambusowa. 2. Pasta do mycia zębów w tabletkach. 3. Dezodorant w kremie (Z kodem WASTE_LESS19 otrzymasz zniżkę –10 PLN składając zamówienie za min. 80 PLN). 4. Szampon w kostce. 5. Stalowa butelka termiczna (-10% na kod: wasteless). 6. Bambusowe patyczki kosmetyczne. 7. Kubek bambusowy. 8. Wielorazowe płatki do demakijażu. 9. Butelka z filtrem. 10. Metalowe słomki. 11. Sztućce podróżne. 12. Metalowy lunchbox. 13. Woskowijki na kanapki. 14. Zestaw kosmetyków podróżnych w szkle.

 


Żeby ułatwić Ci wprowadzanie zmian less waste w życie, przygotowałyśmy sześć checklist do ściągnięcia. Podzieliłyśmy je tematycznie na zakupy, kuchnię, łazienkę, dom i wakacje. Są one dostępne dla wszystkich osób zapisanych do naszego tygodniowego newslettera Waste Less.

Chcesz checklisty? Zapisz się teraz, a my wyślemy Ci pdf z poradami w mailu powitalnym.

checklisty less waste

Comments · 2

  1. Hej:) przyjemny artykuł. Jednak kiedy powiemy do kelnera we Włoszech “Niente paglia” może się dziwnie na nas spojrzeć i nie ogarnąć:) Paglia znaczy słoma. Słomka do picia to Cannuccia 🙂 Pozdrawiam!

  2. Ciekawy wpis, zgadzam się z wiekszoscią, ale pierwsze słowa to nie do końca prawda. Lepszym pomysłem byłoby przedstawić ilość zanieczyszczeń produkowanych w przeliczeniu na max ilość podrożujacych (samochod max 5, samolot 180), żywotność pojazdu,ilosć produkowanego dwutlenkj węgla, ślad i ilość częsci, które się zużywają) lub sprawdzić co się dzirje z pojazdem/częściami po zakonczeniu zywotnosci pojazdu (np. Czy części są poddawane recyklingowi).
    Reszta artykułu ciekawa i informacyjna.

Dodaj komentarz

*

×
Product added to cart

Brak produktów w koszyku.